سوئیچ های لایه ۳ به بعد سیسکو :

شرکت سیسکو سیستمز سوئیچ های مدل Catalyst 3550 , 3560 , 3750 , 4500 , 6500 را جهت رفع مشکلاتی همانند ازدیاد Broadcast و مدیریت لینکهای بیشتر به بازار عرضه کرد . سویچ های لایه سوم علاوه بر دارا بودن قابلیت های سوئیچ های لایه دوم ( Switching ) ، قابلیت مسیریابی ( Routing )را نیز دارند ( گاها به این نوع Router Switch نیز گفته می شود ) ، در نتیجه دیگر نیازی به خرید مسیریاب اضافی برای استفاده از VLAN و به طبع پرداخت هزینه اضافی نیست . این سوئیچ ها معمولا در سطح Distribute و یا Core مورد استفاده قرار میگیرند اما سوئیچ های لایه دو در سطح Access استفاده میشوند و با کامپیوترها به صورت مستقیم در ارتباط هستند. . پروتکل های مسیریابی مانند EIGRP و در برخی اوقات OSPF می توانند با استفاده از تعریف شدن یکی از پورت های سویچ به عنوان پورت مسیریابی مورد استفاده قرار بگیرند . پورت های موجود در سوئیچ های لایه سه هم می توانند به صورت لایه دویی و لایه سه ایی کار کنند (اگر لایه دویی کار کنند فقط آدرس Mac را می شناسند اگر لایه سه ایی کار کنند آدرس IP را هم می‌شناسند). البته هر پورت در یک لحظه یا لایه دویی کار می کند یا لایه سه ایی. اما پورتهای سوئیچ لایه دو فقط به صورت لایه دویی کار می کنند (یعنی فقط آدرس Mac را می شناسند)

خرید 3560 به سازمانهایی پیشنهاد میشود که نیاز به سوئیچ ماجولار ندارند. 3560 قابل استک کردن نیست. بنابراین اگر به ظرفیت بیشتری نیاز داشتید باید یک سوئیچ دیگر 3560 بخرید و با کابل اترنت و پروتکل های معمول مانند STP آنها را به هم مرتبط کنید .

سوئیچ‌های Standalone لایه ۳ با قابلیت استفاده از دو نوع (IOS (IP Based, IP Service

دارای مدلهای ۲۴ و ۴۸ پورت ۱۰/۱۰۰ یا ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ با POE/POE و بدون POE

تنوع گستردۀ سوئیچ در رده‌های مختلف، برای نیازهای متفاوت 3560V2 , 3560G , 3560E , 3560X

هرچند سوئیچ های لایه 3 و Router به ظاهر یک هدف را دنبال میکنند ولی دارای تفاوت هایی می باشند که در زیر به برخی از آنها اشاره میکنیم :

1– Router ها تعداد اینترفیس ها و پورتهای محدود تر نسبت به سوئیچ های لایه 3 دارند .

2– Switch های لایه 3 معمولا برای Routing داخل شبکه ای استفاده می شوند و کمتر از پورت های WAN پشتیبانی می کنند . مثلا در صورتی که نیاز به برقراری ارتباط چندین Subnet در داخل یک شرکت باشد از سویچ های لایه 3 استفاده خواهد شد .

3– مسیریابی با سرعت و کارایی بالا به سبب وجود سخت افزار ویژه ASIC بر روی سویچ های لایه 3 و دارا بودن پورت های با سرعت های بالا

سوئیچ های Catalyst 3560Series و مشخصات آنها

3560Table

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

خوانا نیست؟ دوباره بارگزاری کن.

اینجا تایپ کنید و اینتر را فشار دهید: