Switch

Switch (سوئیچ) دستگاهیست در قلب هر شبکه که در یک سطح دینامیک داده ها را مسیر دهی می کند و برای اتصال دستگاهای مختلف از قبیل PC , Router , Printers , دوربین های مدار بسته و ….در شبکه های کابلی مورد استفاده واقع می شود ، تا چندین کاربر قادر به ارسال اطلاعات از طریق شبکه در یک لحظه باشند . سرعت ارسال اطلاعات هر یک از کاربران بر سرعت دستیابی سایر کاربران شبکه تاثیر نخواهد گذاشت. امکان برقراری ارتباط با سرعت بسیار بالا  بین ده ها و گاها صدها دستگاه را به طور مستقیم و هوشمند ، کنترل پهنای باند مصرفی ، نظارت و مدیریت بر عملکرد کاربران ، تفکیک شبکه به بخش های کوچکتر و مشخص کردن نحوه دسترسی افراد به قسمت های مختلف را فراهم می کند . از Switch می توان در یک شبکه خانگی کوچک تا در شبکه های بزرگ با Backbone های چند گیگابایتی استفاده کرد .

در Switch ارتباطی مستقیم بین درگاه دستگاه مبدا با درگاه دستگاه مقصد برقرار شده و بسته ها مستقما فقط برای آن ارسال می شود. سوئیچ درون خود جدولی دارد که نشان می دهد چه سیستم هایی به چه پورتهایی متصل اند. به طور مثال نشان می دهد که اینترفیس FastEthernetدر سوئیچ 1 دارای MAC Address xxxxx می باشد که به پورت 0 متصل است.

Switch   بطور معمول در لایه دوم  ) این آدرس همان آدرس فیزیکی(MAC) می باشد ( مدل OSI کار می کند . ولی Switch هایی با قابلیت کارکرد در لایه های مختلف حتی لایه هفتم هم وجود دارد . پرکاربردترین Switch در بین لایه های مختلف بجز لایه دوم می توان به Switch layer3 اشاره کرد که در بسیاری موارد جایگزین مناسبی برای روتر می باشند.

Switch ها با تعداد پورت 5 ، 8 ، 16 ، 24 و گاهی 36 و 48 پورت نیز تولید می شوند. سرعت آنها معمولاً 10/100 و یا 1000 مگابیت بر ثانیه است. سوئیچ ها دارای پورتهایR j- 45 و یا فیبر نوری و یا ترکیبی از هر دو هستند. در دو نوعDesktop  و Rackmount (نصب در رکهای 19 اینچ استاندارد) وجود دارند.

از یک دید کلی سوئیچ ها بر اساس نوع نرم‌افزارشان به دو دسته کلی تقسیم میشوند:

 

1-Manageable Switch  : اینگونه از سوئیچها را می توان بوسیله پورت کنسول پیکربندی کرد ، امکان دسترسی و برنامه‌ریزی برای این نوع سوئیچ ها وجود دارد و به مدیران شبکه اجازه می‌دهد از محل، و یا از راه دور بر شبکه نظارت داشته باشند.

2-Unmanageable Switch : اینگونه از سوئیچها را نمی توان بوسیله پورت کنسول پیکربندی کرد. این نوع سوئیچ ها اجازه هیچ نوع تغییر در شبکه را نمی‌دهند و دقیقاً همانگونه عمل می‌کنند که توسط شرکت سازنده برنامه‌ریزی شده‌اند.

 

شرکت سیسکو سوئیچ‌های متنوعی را با توجه به مدل سلسله مراتبی شبکه ( Access , Distributed , Core )، سایز شبکه، سرعت و نوع ارتباطات و سرویس‌های مورد نیاز ارائه کرده است . سوییچ های معرفی شده توسط شرکت سیسکو سوئیچ‌های سری ۲۹۶۰، ۳۵۶۰، ۳۷۵۰، ۴۵۰۰، ۶۵۰۰ می باشند. در ادامه به بررسی برخی از این سوئیچ‌ها می‌پردازیم .

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

خوانا نیست؟ دوباره بارگزاری کن.

اینجا تایپ کنید و اینتر را فشار دهید: