رکها محفظه های فلزی هستند که در شبکه های کامپیوتری و مخابراتی برای متمرکز کردن تجهیزاتی مثل سرور ها ، سوئیچ ها ، کابل ها و… در یک نقطه به کار گرفته می شوند. استفاده از رک در یک شبکه علاوه بر طول عمر بیشتر قطعات ، سبب عیب یابی آسانتر و سریع تر می گردد. هنگام خرید یک رک اولین قدم آگاهی از تجهیزاتی است که میخواهیم در آن قرار دهیم . انواع رکهایی که در شبکه های کامیپوتری استفاده می شوند عبارتند از:

1- رکهای دیواری ( 5 ، 6 ، 7 ، 9 یونیت )

2- رکهای ایستاده سرور

3- رکهای شبکه

4- رکهای دیتا سنتر

**** یونیت واحد سنجش ارتفاع رک است و معادل ۵/۴۳ میلی متر می باشد . ****

1- رکهای دیواری: رک های دیواری معمولا دارای ارتفاع های ۵ ، ۶ ، ۷ ، ۹ یونیت هستند . عمق آنها می تواند ۳۵ ، ۴۵ یا 60 سانتیمتر باشد البته به این نکته دقت کنید که عمق رک های ایستاده کمی بیشتر می باشد . رک های ۹ یونیت از تنوع بیشتری برخوردارند و پنل های بغل برخی از آن ها کاملا باز می شود.

2- رکهای ایستاده سرور:
در این رکها که از چهار طرف باز می شوند، انواع پچ پنل ، سوئیچ ، سرور ، یو پی اس و سایر قطعات رکمونت ۱۹ اینچی را برای مدیریت آسانتر یکجا جمع می نمایند و ارتفاع آنها می تواند ۱۶ ، ۲۱ ، ۲۸ ، ۳۶ ، ۴۰ و ۴۴ یونیت باشد ، با عمق های ۶۰ ، ۸۰ ، ۱۰۰ سانتیمتر و بیشتربهمراه درب فریم دار شیشه ای (سکوریت) تولید می شوند . (معمولا به صورت استاندارد رک های ایستاده دارای 1 عدد فن 4 عدد چرخ 4 عدد پایه ثابت و یک بسته پیچ و مهره در داخل خود می باشند(

. پاور ماژولهای ۸ پورت و ۹ پورت افقی درون این رکها نصب می شود و نسبت به ارتفاع رک می توان پاور ماژولهای عمودی نیز نصب کرد .

گاهی اوقات از رکهای دیواری و ایستاده به عنوان رکهای 19اینچ هم یاد می کنند. منظور از رکهای 19 اینچ رکهایی هستند که همه تجهیزات استاندارد شبکه که قابلیت نصب در رک را دارند (مثل سوئیچ ها، پچ پنل ها، تجهیزات داخلی رکها و …) در انها نصب می شوند. به عبارت دقیق تر فاصله استاتدارد ستونهای جلوی هر رک که اصطلاحا به ان ادایتور گفته می شود و تجهیزات شبکه برروی انها بسته می شوند،یک فاصله استاندارد (19 اینچ) است که در همه رکها یکسان می باشد.

3-رکهای شبکه : رکهای شبکه معمولا سایز 37 یا 42 دارند  و دارای عمق 100 سانتی متر هستند که  معمولا در بانکها و مراکز بزرگ استفاده می شود .

****تفاوت رکهای ایستاده سرور و شبکه در عرض آن است. رکهای سرور یا حتی رکهای دیواری،عرض یا دهانه ورودیشان در حالت استاندارد 60 سانتی متر است اما این اندازه در رکهای شبکه 80 سانتی متر می باشد.

به طور کلی رکها شبیه به یک مکعب مستطیل فلزی هستند. پس عرض (دهانه ورودی رک)، ارتفاع (که به یونیت سنجیده می شود) و عمق دارند. ****

4- رکهای دیتا سنتر: توانایی تحمل وزن بالایی را دارند. مثلا می توان تا حدود 1200 تا 1600 کیلو بار بر روی انها نصب نمود. این مقدار در مورد رکهای سرور یا رکهای شبکه حدود 600 تا 800 کیلو گرم است.

 


تجهیزات جانبی رک و شبکه :

– ترمومتر ITC2 , ITC3 : قابلیت تنظیم دمای داخل رک بصورت دلخواه با ولتاژهای 24-48-110-220 24-48-110-220 AC/DC

– فن : بلبرینگی و بوشی

– بلانک پنل : از 1 تا 4 یونیتی

– پچ پنل RJ45 : در مدلهای 12-16-24-32 پورتی

– نگهدارنده کابل : 4 قلابه و 6 قلابه نصب در عمق رک و 5 قلابه نصب در عرض کلیه رکها

– لایت پنل : اندازه 1 یونیتی – 2 یونیتی با 3.5 و 6 شیار

– پچ پنل R J 11 : اندازه های 16 – 25 50 پورتی دو زوج ( 50 پورتی 1.5 یونیت )

– بک پاور : دارای 8 فیوز شیشه ای و نشان دهنده نئون به همراه کلید نئون دار و 8 پورت بک تو بک و فیلتر حذف نویز از برق شهر

– سینی متحرک : دارای ریل بلبرینگی سه مرحله ای خارجی برای سهولت بیشتر کار با کیبرد

– سینی تخت : قابلیت نصب آسان در ارتفاع های مختلف بدون پیچ و مهره و شبکه عبور هوا با قابلیت جا بجایی

– ریل نگهدارنده تجهیزات : جهت نصب تجهیزات فاقد ریل و یا ایمنی تحمل وزن زیاد در داخل رکها

– نگهدارنده ریل متحرک : جهت نصب تجهیزاتی که دارای ریل متحرک هستند

– نبش نگهدارنده سینی : جهت سینی 2 یونیت با عمق 35

– آداپتور 2 یونیت : جهت نصب پاور ماژول و دیگر تجهیزات
– فریم مونیتور : در اندازه های 15 و 17 اینچ قابل نصب در جلوی مونیتور و روی رک
– کلیه تجهیزات شبکه از قبیل : فاکس مودم – مودم وایر لس و وایر –سوئیچ – هاب – انواع کابل – داکت و …

IN-RACK COOLING SYSTEM
در این سیستم رک ، کولر در انتهای رک نصب می شود . کابرد کولر در رک ، بیشتر مناسب فضاهایی است که دمای اتاق توسط سیستم سرمایش مرکزی کنترل میشود و یا اساسا کنترل دمای اتاق ، بعلت عدم حضور پرسنل دائمی ، دارای اهمیت نیست و بیشتر در جاهای گرمسیر کشور کاربرد دارد.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

خوانا نیست؟ دوباره بارگزاری کن.

اینجا تایپ کنید و اینتر را فشار دهید: