کابل های شبکه

کابل شبکه یکی از اجزای اصلی در شبکه‌های کامپیوتری است که برای اتصال کامپیوترها، روتر‌ها، سوییچ‌ها و سایر تجهیزات شبکه به یکدیگر استفاده می‌شود. کابل‌های شبکه در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند.

کابل شبکه شیلددار و بدون شیلد

هشت رشته سیم به دو صورت دو به دو ، در هم تنیده شده‌اند که این ویژگی در تمام کابل‌های شبکه وجود دارد. برخی از نسل‌های کابل Lan به صورت شیلددار (STP) و بدون شیلد (UTP) تولید و عرضه شده‌اند. در حقیقت در کابل‌های شبکه شیلددار، یک روکش مضاعف در درون کابل وجود دارد که باعث می‌شود نرخ تداخل سیگنال در کابل Lan کاهش پیدا کند

اولین نسل از نسل کابل‌های شبکه اترنت، کابل CAT5 نام دارد که سالیان سال در بسیاری از شبکه‌های مورد استفاده قرار می‌گرفت.

سرعت انتقال: 100 مگابیت در ثانیه

فرکانس: 100 مگاهرتز

حداکثر طول: 100 متر

کابل شبکه CAT5e

نسل بعدی کابل‌های Lan ، پس از کابل CAT5، کابل شبکه CAT5e نام دارد. حرف e در این کابل، به معنی توسعه یافته می‌باشد و به این معنی است که در ساخت این کابل نسبت به نسل گذشته خود ، یعنی کابل CAT5 پیشرفت‌هایی حاصل شده است:

سرعت انتقال: 1000 مگابیت در ثانیه

فرکانس: 100 مگاهرتز ( حداکثر 350 مگاهرتز )

حداکثر طول: 100 متر

کابل شبکه CAT6

پس از کابل‌های CAT5 و CAT5e، نوبت به ظهور کابل شبکه CAT6 رسید . این کابل به طور سراسری در شبکه‌های نیازمند سرعت و پهنای باند بالاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد که مشخصات آن به این صورت است:

سرعت انتقال: 10 گیگابیت در ثانیه

فرکانس: 250 مگاهرتز ( حداکثر 550 مگاهرتز )

حداکثر طول: 100 متر

انواع کابل شبکه Cat6 مورد استفاده در شرکت درگاه ارتباطات جدید

لگراند (Legrand)

اشنایدر(Schneider)

رامون (Ramon)

رویان(Royan)

کابل شبکه Cat6 UTP legrand:

این کابل شبکه دارای چهار زوج سیم مسی به هم تابیده بدون شیلد و فویل می باشد . این محصول که یک کابل چهار زوجی از گروه CAT6 است ، از نوع UTP (بدون شیلد و بدون فویل) بوده و به دلیل بهره بردن از استاندارد گروه CAT6، توانایی انتقال اطلاعات با سرعت 1000 مگابیت بر ثانیه را دارد . این نوع از کابل دارای 305 متر طول بوده و با روکش های , PVC Lszh در رنگ آبی تولید می شود .

مشخصات فنی کابل شبکه CAT6 UTP لگراند :

نوع کالا : کابل شبکه

گروه کابل : cat6

نوع کابل : UTP

طول کابل : ۳۰۵ متر

نوع روکش کابل : PVC / Lszh

کاربرد Indoor : / Outdoor

کابل شبکه Cat6 SFTP لگراند

کابل شبکه SFTP لگراند به صورت چهار زوج 100 اهمی و به هم تابیده شده اند که این کار آن را در مقابل کشش بسیار مقاوم می سازد. جنس آن از مس کامل و روکش آن به رنگ آبی است و در حالت کلی متراژ این کابل 500 متری می باشد. همچنین این کابل دارای سرعت انتقال اطلاعات 1 گیگابایت بر ثانیه است.

کابل شبکه SFTP لگراند دارای دو مدل CAT6 PVC ,CAT6 LSZH دارای روکش PVC, LSZH می باشد. روکش LSZH به روکش هایی گفته می شود که فاقد هالوژن بوده و هنگام آتش سوزی گاز سمی تولید نمی کنند

دود حاصل از سوختن هالوژن سبب مسمومیت و مرگ افراد می شود. همان طور که مشخص است این کابل از نوع SFTP می باشد به این معنا که در زیر روکش، فویل و شیلد هر دو وجود دارند.

در مواردی ممکن است کابل شبکه شما در کنار کابل برق قرار گیرد که این عامل سبب ایجاد نویز در آن شده و عملکرد را مختل می نماید. SFTPبودن یعنی وجود فویل و شیلد در زیر روکش این عامل را خنثی می نماید. همین عامل سبب برتری کابل SFTP نسبت به UTP شده است.

کابل شبکه Cat6 UTP اشنایدر  (Schneider)

نوع کالا : کابل شبکه

گروه کابل : CAT6

نوع کابل: SFTP

طول کابل : 500 متر

نوع روکش کابل : Pvc / Lszh

کاربرد: Indoor / Outdoor

کابل شبکه Cat6 UTP اشنایدر Schneider

کابل شبکه اشنایدر یکی از انواع کابل هایی است که فویل دار بوده و با قابلیت بسیار بالای جلوگیری از نویز اقدام می کند، این کابل در میان کابل های دیگر مقاومت بسیار بالاتری دارد که داده های خود را با محافظت بسیار بالا حفاظت می کند.

کابل اشنایدر برای شبکه هایی که دارای نویز بسیار در محیط هستند مناسب است. این کابل دارای دو روکش PVC و LSZH می باشد .

روکش PVC در شرایط عادی مورد استفاده است که رنگ کابل آبی می باشد . استاندارد بهتر که همان LSZH است دارای رنگ سبز می باشد و می تواند قابلیت بسیار خوب خود را در مواجه با حوادث و بلایای دیگر از جمله آتش سوزی و غیره به خوبی نمایان سازد، کابل شبکه اشنایدر می تواند در جلوگیری از تولید دود و نیز گاز های سمی محیط بسیار اثر گذار باشد.

این محصول دارای استانداردی فراتر از استاندارد معمول است و توصیه می شود در شبکه هایی که نویز بسیار دارند و با تداخلات متعدد امواج الکترومغناطیس دست و پنجه نرم می کنند از کابل شبکه اشنایدر استفاده گردد.

این کابل دارای دو دسته می باشد که کابل اشنایدر اکتاسی (Schneider Actassi) و اشنایدر Digilink می باشد و در حال حاضر کابل اشنایدر اکتاسی در بازار موجود است .

کابل شبکه CAT6 SFTP  اشنایدر اکتاسی

کابل شبکه Cat6 SFTP اشنایدر اکتاسی مشتمل بر 4 زوج سیم تمام مس بهم تابیده می باشد. کلمه مخفف SFTP بجای عبارت Sheilded & Foilded Twisted Pair قرار گرفته است . این نوع کابل شبکه دارای یک پوشش فویل فلزی بدور کل 4 زوج سیم و البته یک لایه شیلد فلزی بر روی فویل فلزی می باشد و بخاطر همین ساختار بهتر است که کلمه مخفف بصورت SF/UTP آورده شود . مسلما به علت وجود فویل و شیلد کابل Cat6 SFTP اشنایدر اکتاسی بسیار مناسب برای بکارگیری در محیطهای نویزی می باشد . پوشش خارجی این نوع کابل اشنایدر LSZH می باشد . کابل LSZH در اصطلاح عام به عنوان کابل ضد حریق شناخته می شود. این نوع کابل شبکه در برابر سوختن مقاومت بالا دارد و در هنگام سوختن گاز سمی تولید نمی کند.

مشخصات فنی کابل شبکه اشنایدر اکتاسی Cat6 SFTP 500m :

نوع محصول : کابل شبکه

برند : اشنایدر اکتاسی

متراژ حلقه : 500 متر

نوع کابل : UTP بدون شیلد

رده: CAT6

نوع روکش کابل : Lszh

مشخصات فنی کابل شبکه رامون Cat6 UTP  :

نوع محصول : کابل شبکه

برند : رامون

متراژ حلقه : 305 متر

نوع کابل : UTP

رده: CAT6

نوع روکش کابل : Pvc / Lszh

مشخصات فنی کابل شبکه رامون  Cat6 SFTP 500m :

نوع محصول : کابل شبکه

برند : رامون

متراژ حلقه : 500 متر

نوع کابل : SFTP

رده CAT6 :

نوع روکش کابل : Lszh / PVC

کابل شبکه رویان کابل(Royan Cable)

کابل شبکه رویان CAT6 UTP

نوع محصول : کابل شبکه

برند : رویان

متراژ حلقه : 305 متر

نوع کابل : UTP

رده: CAT6

نوع روکش کابل : Lszh / PVC

کاربرد: Indoor

کابل شبکه رویان CAT6 SFTP

نوع محصول : کابل شبکه

برند : رویان

متراژ حلقه : 500 متر

نوع کابل : SFTP

رده: CAT6

نوع روکش کابل : Lszh /Double Jacket / PVC

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط